Przygotowanie pacjenta do badania moczu:
Przygotowanie:
- Przed planowanym badaniem moczu Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do badania moczu (dostępny w aptece). Należy pamiętać, że w przypadku wykonywania badań bakteriologicznych zakupiony pojemnik musi być jałowy.
- Nie zaleca się pobierania moczu do badań laboratoryjnych w trakcie krwawienia miesięcznego oraz 2-3 dni przed i po menstruacji.
- W przypadku wykonywania badania moczu u dzieci dopuszcza się pobieranie materiału do specjalnych woreczków (dostępne w aptece).
- Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad higieny (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody).
Pobieranie moczu do badania ogólnego:
- Do badania ogólnego należy przynieść pierwszą, poranną próbkę moczu.
- Mocz należy pobrać z tzw. środkowego strumienia: pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następnie porcję około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu należy oddać do toalety. Pojemnik dokładnie zakręcić i podpisać nazwiskiem i imieniem.
- Mocz dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
Przygotowanie pacjenta do badania krwi:
- Pacjent powinien pozostawać na czczo, to znaczy powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin przed badaniem, dopuszcza się przyjęcie niewielkich ilości wody.
- Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku, należy unikać wysiłku fizycznego.
- Pacjent nie powinien pić alkoholu 2 – 3 dni przed badaniem oraz powstrzymać się od picia kawy i herbaty co najmniej 12 godzin przed pobraniem.
- W miarę możliwości pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Przygotowanie pacjenta do badania kału:
- Przed pobraniem próbki całkowicie opróżnij pęcherz moczowy.
- Za pomocą łopatki z pojemnika transportowego pobierz próbkę wielkości orzecha włoskiego.
- Pamiętaj, że do badania należy pobrać kał z kilku miejsc, szczególnie tych zawierających krew, śluz lub ropę.
- Przekaż próbkę do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania.